Doch – co oznacza i jak je stosować?
Spis treści
Co oznacza doch?
Gdy sprawdzicie w słowniku znaczenie słowa doch, ujrzycie długą listę jego znaczeń: jednak, jednakże, lecz, przecież, naprawdę. Ponadto, słowo to jest partykułą wzmacniającą i czasem nie ma znaczenia, a jedynie wzmacnia przekaz.
W tym wpisie chciałabym się jednak skupić na znaczeniu słowa doch, którego słownik być może Wam nie wytłumaczy, a które jest niezmiernie chętnie używane przez Niemców i zwyczajnie warto wiedzieć, kiedy go używać.
Doch stanowi kompletną, przeczącą odpowiedź na zadane wcześniej pytanie zawierające w sobie przeczenie. W skrócie: doch zaprzecza zawarte w pytaniu przeczenie. 🙂
Przykłady zdań z doch:
Hast du keinen Bruder? – Doch! – Nie masz brata? – Pewnie, że mam!
Glaubst du mir nicht? – Doch! – Nie wierzysz mi? – Ależ skąd, wierzę!
Magst du mich nicht? – Doch! – Nie lubisz mnie? – Ależ skąd, lubię!
Jak widzicie, aby w języku polskim zaprzeczyć zawarte w pytaniu przeczenie, nie wystarczy jedno słowo, w języku niemieckim – wystarczy.
Doch może również wystąpić w zdaniu oznajmującym, jednak wciąż chodzi o to samo – zaprzeczenie użytego wcześniej przeczenia.
Ich weiß es nicht. – doch! – Nie wiem. Chociaż… wiem!
Wspomnę jeszcze, że wyrazu, które oddaje to, co oddaje doch często brakuje w innych językach. Krótkie, treściwe, niemieckie:)
Jeśli spodobał Ci się mój wpis, będzie mi miło, jeśli dasz mi o tym znać 🙂
Do usłyszenia!
Angelika
Asia
23 lutego 2018 @ 10:18
super
APRENDE Język Niemiecki Angeli
23 lutego 2018 @ 10:51
Dziękuję, bardzo się cieszę 🙂
wojluk
2 lutego 2024 @ 21:18
Czyli doch to m.in. takie nasze bynajmniej.
Angelika Griner
3 lutego 2024 @ 16:34
Nie wiem, czy odważyć się wchodzić w zagadnienia polonistyczne, a tym bardziej dotyczące tego słowa, bo nie czuję się ekspertem do spraw języka polskiego 😆
Z tego, co wiem, w zdaniu polskim nie musi być przeczenia w pytaniu, by w odpowiedzi móc użyć „bynajmniej”, w niemieckim natomiast pojawia się „nicht” lub „kein”.