„Pokochaj niemiecki na nowo” – recenzja
Pokochaj niemiecki na nowo – recenzja
Język niemiecki, jak żaden inny budzi ambiwalentne emocje. Wiedzą o tym przede wszystkim osoby, które go nauczają. Internet nam nie pomaga. Niemiecki jest przedstawiany jako skomplikowany, niewdzięczny do nauki, a jego wymowa brzmi dla wielu jak nakaz rozstrzelania (wszystko wina tego filmiku). 🙂 Słyszeliście, że w piekle mówią ponoć właśnie po niemiecku?
Pracując z moimi Klientami nad ich językiem niemieckim, moim zadaniem często jest nie tylko uczyć, lecz również odczarowywać złą sławę tego języka. Tego podjęła się również Agnieszka Drummer w swoim bestsellerze o wymownym tytule „Pokochaj niemiecki na nowo”.
Dobre nastawienie, pozytywne myślenie i motywacja to fundamenty nauki języka obcego. Jeśli z góry zakładasz, że coś jest „ble” i „nigdy się tego nie nauczę”, masz rację – tak będzie. Składowe sukcesu to systematyczna praca, a ponieważ nauka języka to proces długotrwały musisz być zmotywowany i musi to być motywacja wewnętrzna (więcej o motywacji). Aby być zmotywowanym wewnętrznie, musisz choć trochę lubić to, czym tak długo będziesz się zajmował. Autorka podkreśla, że tytułowe „Pokochaj niemiecki na nowo” jest symboliczne. Chodzi o choć minimalne polubienie tego języka, zainteresowanie i przekonanie się do niego.
Ja zakochałam się w formie spisu treści książki. Jest oryginalna, przykuwa uwagę do tego stopnia, że prawdopodobnie pierwszy raz w życiu przeczytałam spis treści książki, którą już posiadam. Pozycja liczy 429 stron i 190 zagadnień. Na stronie wydawnictwa Poltext dostępne są nagrania mp3 wybranych tekstów. Zajrzyjmy do wnętrza:
Do kogo kierowana jest książka? Możemy być zaskoczeni tym faktem, ale autorka kieruje ją jest do osób na każdym poziomie zaawansowania. Nie jest to typowy podręcznik dedykowany określonemu poziomowi, nie jest to też repetytorium gramatyczne. Moim zdaniem najbardziej adekwatnym określeniem jest kompendium. Znajdziemy tutaj proste i zrozumiałe omówienie wybranych zagadnień gramatycznych oraz ćwiczenia utrwalające i systematyzujące je. Dla osób początkujących będą one punktem wyjścia, dla osób bardziej zaawansowanych powtórką i przypomnieniem.
Oprócz zadań gramatycznych czekają na nas listy z istotnymi słówkami, wyrażeniami potocznymi oraz gotowe zwroty. Ich znajomość automatycznie podkręci naszą znajomość niemieckiego.
Agnieszka Drummer uzupełnia wiadomości gramatyczne o techniki skutecznej nauki. Posiadanie książek do nauki języka nie jest gwarantem tego, że się go nauczymy, istnieje jeszcze szereg innych istotnych rzeczy, by uczyć się efektywnie oraz, by w naszym pędzącym życiu znaleźć w ogóle czas na naukę. Wskazówki dotyczące organizacji czasu w naszym pędzącym życiu są bardzo cenne i je również odnajdziemy w książce.
Autorka nie zapomniała o wymowie, w podręczniku odnajdziemy tabelkę zasad wymowy wraz z uproszczoną transkrypcją fonetyczną przykładowych słów. W tym temacie od zawsze istnieją dwie szkoły: pozwalać uczniom na zapisywanie słów, tak, jak je słyszą, czy odsyłać do źródeł, w których można usłyszeć dane słowo wypowiedziane przez native speaker’a? W skrócie, pozwalać na to, by uczeń obok wyrazu Ecke napisał sobie w nawiasie eke? Uczestniczyłam kiedyś w dyskusji na ten temat na jednej z grup dedykowanych nauczycielom języka niemieckiego. Jedna z pań, która rozpoczęła dyskusję była oburzona tym, że można na to pozwalać. Ja natomiast zapytam: jeśli komuś to pomaga, to dlaczego nie? Sama w czasach szkolnych w ten sposób zapisywałam wyrazy, z którymi miałam problem i nie wyszło mi to na złe. Wręcz przeciwnie, Niemcy nie wierzą, że jestem z Polski.
Nieodłącznym elementem procesu nauki jest również … zapominanie. Wielu uczniów stresuje się faktem, że po dwóch miesiącach od nauki danej partii materiału, wiele rzeczy wyparowało z głowy. Prawda jest taka, że nigdy nie będziemy pamiętać wszystkiego, ale możemy minimalizować „parowanie” wiedzy. 🙂 W książce odnajdziecie gotowy wzór efektywnych powtórek słownictwa.
Nie ma jednego sposobu na naukę. To, co działa na korzyść jednej osoby, może wcale nie być takie korzystne dla kogoś innego. „Pokochaj swój niemiecki” jest naszym przewodnikiem i jednocześnie zachętą do tego, by samemu próbować różnych metod i wybierać te, które są dla nas najbardziej efektywne.
Rzeczywiście uważam, że jest to książka dla każdego. Kwestie samodyscypliny, tworzenia dobrych nawyków, systematyczności są uniwersalne i nie dotyczą jedynie osób, które rozpoczynają swoją naukę. Pamiętajmy również, jak wiele zależy od nas samych. Bardzo często szukamy wymówek, zrzucając winę za nasze niepowodzenia na nauczyciela, grupę, w której się uczymy, brak możliwości wyjazdu do Niemiec, zmęczenie. Autorka wzywa do brania odpowiedzialności za naszą naukę i chwała jej za to. 🙂
Kompendium polecam w szczególności wszystkim, którzy mieli już styczność z językiem niemieckim oraz osobom, które rozpoczynają naukę po raz kolejny. Dlaczego? Bo uważam, że to również świetny poradnik dla osób, które z jakiegoś powodu, co jakiś czas rzucają naukę. Może to kwestia motywacji, nieznajomości metod efektywnej nauki, może nieumiejętności poprowadzenia swojej nauki – powody są indywidualne. Wiem jednak, że przeczytawszy tą książkę i zastosowawszy zawarte w niej rady, można otrzymać motywacyjnego kopa, być bogatszym o cenne doświadczenie autorki i … pokochać niemiecki. 🙂
Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję
Podobał ci się wpis? Nie przegap kolejnych! Bądź na bieżąco, śledząc mojego fan page’a! Zachęcam również do pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Dziękuję i do usłyszenia!
Angelika