Niemiecki w pracy. Biuro. – recenzja
Korzyści płynące z nauki języków obcych wydają się być oczywiste. Jesteśmy bardziej niezależni podczas zagranicznych wyjazdów, trenujemy nasz umysł, poprawiamy koncentrację, rozwijamy zdolność logicznego myślenia. Profitów jest oczywiście więcej!
Wiele osób potrzebuje języka niemieckiego w pracy: do prowadzenia korespondencji mailowej, do brania udziału w telekonferencjach, do tworzenia ofert i utrzymywania kontaktu z klientem. Wiem również, że mój blog czytają osoby pracujące w krajach niemieckojęzycznych, wykorzystujące język niemiecki na co dzień. Znajomość języka niewątpliwie podnosi nasze kwalifikacje, pozwala znaleźć dobrze płatną pracę i zwiększyć szansę na awans.
Wydawnictwo Poltext wyszło naprzeciw osobom pracującym oraz pragnącym zacząć pracę w języku niemieckim, wydając podręcznik „Niemiecki w pracy. Biuro” – efekt współpracy dydaktyków z Polski, Niemiec oraz Austrii. Cała książka została opracowana z uwzględnieniem badań wykonanych w ramach programu GIP, we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Bergische Universität Wuppertal.
Znajdziemy w niej:
- dialogi wraz z ich tłumaczeniem na język polski
- nagrania
- komentarze kulturoznawcze i geograficzne
- ćwiczenia
- słowniczek
Od początku książki towarzyszymy Annie Nowak w karierze zawodowej, poznając typowe dla poszczególnych jej etapów zadania komunikacyjne. Podręcznik obejmuje 45 rozdziałów, poruszając każdą istotną tematykę: od powitania nowej osoby w firmie, poprzez rozmowy o zadaniach i obowiązkach, pisanie protokołów, omawianie projektów, podróże służbowe, konflikty, kończąc na rozmowach o awansie. Znajdują się tu również wskazówki, jak napisać CV czy list motywacyjny po niemiecku oraz w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przedstawiane dialogi są bardzo realistyczne i faktycznie mogły mieć miejsce w środowisku zawodowym. Bardzo podoba mi się, że wprowadzana gramatyka jest zakotwiczona w dyskursie, a nie podana ot tak sobie.
Każdy dział zawiera różnorodne ćwiczenia do pracy samodzielnej. Są ćwiczenia na rozumienie tekstu słuchanego, uzupełnianie luk, tworzenie zdań według podanego wzoru, układanie zdań z rozsypanki. Obecność ćwiczeń to bardzo fajna sprawa, bo można utrwalić sobie poznany materiał. Na końcu książki znajdziemy klucz odpowiedzi do zadań oraz dwa słowniczki wyrażeń użytych w podręczniku: polsko-niemiecki oraz niemiecko-polski.
Podręcznik przeznaczony jest dla osób na poziomie A2+ oraz wyższym. Do książki dołączony jest kod, dzięki którym ze strony wydawnictwa pobierzemy nagrania. Możemy je odtworzyć na komputerze lub zgrać na pendrive’a i słuchać w drodze do pracy. 🙂
Moim zdaniem książka „Niemiecki w pracy. Biuro”, autorstwa Przemysława Wolskiego oraz Lisabeth Engelbrecht jest pozycją bardzo udaną i przydatną w niemieckiej codzienności w biurze. Szczególnie polecam ją osobom, pracującym w biurach, w których całkowicie mówi się po niemiecku. Zarysowane w podręczniku sytuacje (jak np. posiedzenie zarządu, przygotowywanie prezentacji) i dialogi pozwolą lepiej odnaleźć się w niemieckiej rzeczywistości. 🙂
A Ty? Potrzebujesz języka niemieckiego w pracy? Daj znać!