A1, A2, B1, B2, C1, C2 – jaki jest Twój poziom języka niemieckiego?
Ten wpis jest kontynuacją wpisu Ile trwa nauka języka?. Pisałam w nim o tym, od czego zależy tempo naszej nauki, zamieściłam również tabelkę, która przedstawia ilość jednostek lekcyjnych potrzebnych do uzyskania poszczególnych poziomów według Instytutu Goethego. Tak to jest w naszym świecie, że wszystko musi być w jakiś sposób sklasyfikowane, usystematyzowane i ujednolicone. Również Twój poziom znajomości języka można spróbować sprowadzić do dwóch prostych znaków: litery i cyfry. Taki właśnie system wprowadziła Rada Europy.
Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR) określa stopień zaawansowania w języku obcym w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu. Klasyfikacja obejmuje 6 poziomów oznaczonych wielką literą oraz dodatkowo cyfrą. Dziś rozszyfrujemy, co powinna potrafić osoba na poszczególnych poziomach zaawansowania:
Spis treści
Co potrafię na poziomie A1?
Na tym poziomie potrafisz rozumieć i stosować proste wyrażenia dnia codziennego, służące zaspokajaniu Twoich potrzeb. Oznacza to, że na przykład w sklepie spożywczym potrafisz poprosić o artykuły, których potrzebujesz, potrafisz zapytać o to, czy możesz zapłacić kartą, czy poprosić o reklamówkę. Przedstawienie się, powiedzenie kilku słów o sobie nie stanowi dla Ciebie problemu. Nie masz również trudności z zadaniem takich pytań rozmówcy. Podsumowując, potrafisz radzić sobie w prostych, codziennych sytuacjach, o ile ktoś mówi wolno i wyraźnie, a nie naparza potokiem słów, jak z karabinu maszynowego. 🤭
Co potrafię na poziomie A2?
Oprócz umiejętności z poziomu A1 potrafisz porozmawiać na inne, znane Ci codzienne tematy, takie jak wykształcenie, praca. Twoje zdania są już bardziej rozbudowane, znasz więcej struktur gramatycznych.
Co potrafię na poziomie B1?
Na tym poziomie jesteś już samodzielny językowo. Radzisz sobie w większości sytuacji komunikacyjnych, które mogą mieć miejsce podczas podróży po krajach niemieckojęzycznych. Potrafisz również formułować spójne wypowiedzi na tematy, które Cię interesują lub bezpośrednio dotyczą. Potrafisz opowiedzieć o tym, co Cię spotkało, potrafisz opisać wydarzenie, w którym brałeś/-aś udział. Jesteś w stanie stworzyć wypowiedź o swoich marzeniach i zamierzeniach. Potrafisz również wyjaśniać i krótko uzasadniać.
Co potrafię na poziomie B2?
Teraz potrafisz już porozmawiać na tematy bardziej abstrakcyjne, czyli takie, które nie są związane jedynie z Twoimi potrzebami. Potrafisz wypowiedzieć się w szerokim spektrum tematów, np.: o polityce, ochronie środowiska czy gospodarce oraz uargumentować i bronić swoją opinię. Twoje reakcje są spontaniczne, nie zastanawiasz się zbyt długo nad doborem słów. Rozmowa z rodzimym użytkownikiem języka nie jest dla Ciebie problemem – rozumiesz go, a on rozumie Ciebie.
Co potrafię na poziomie C1?
Łatwiej byłoby w tym miejscu powiedzieć, czego nie potrafisz, ponieważ na tym poziomie znasz już język niemal perfekcyjnie. Rozumiesz długie, skomplikowane pod względem językowym i gramatycznym teksty. Dostrzegasz znaczenia ukryte, przedstawione pośrednio. Dajesz sobie pod względem językowym radę nie tylko w życiu prywatnym, lecz również zawodowym czy na studiach. Potrafisz wyrażać się jasno i szczegółowo na złożone tematy i wykorzystujesz do tego celu różne struktury gramatyczne.
Co potrafię na poziomie C2?
Mówisz po niemiecku, jak w języku ojczystym. Rozumiesz z łatwością praktycznie wszystko, co usłyszysz. Potrafisz wyrażać się spontanicznie, płynnie i bardzo precyzyjnie. Wychwytujesz niuanse językowe i rozumiesz gry słowne. Jesteś prawdziwym koksem! 🙂
Patrząc na opisy poszczególnych poziomów, na jakim znajdujesz się obecnie? 🙂
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
- Czy warto mieć certyfikat z języka niemieckiego?
- Jak nauczyć się języka obcego?
- Językowe plateau. O stagnacji językowej na poziomie średnio zaawansowanym
- Jak skutecznie uczyć się słówek?
- Jak nauczyć się języka niemieckiego, gdy nie masz czasu?
Podobał Ci się wpis? Nie przegap kolejnych! Bądź na bieżąco, śledząc mojego fan page’a! Zachęcam również do pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Dziękuję i do usłyszenia!
Angelika