Dlaczego pisanie w języku niemieckim nie jest stratą czasu?
Zadania pisemne to zazwyczaj ostatni typ zadań, jaki chciałyby wykonywać osoby uczące się języka obcego. Zdarza się, że już etapie precyzowania swoich potrzeb, osoby kontaktujące się ze mną w sprawie nauki, zaznaczają, że nie chcą pisać. Tak na marginesie, dokładnie ta sama sytuacja powtarza się z gramatyką ( o nauce niemieckiego bez gramatyki przeczytasz w tym wpisie). Jeśli również należysz do osób, które nie lubią pisać i uważają, że i bez tego dobrze nauczą się języka, muszę Cię wyprowadzić z błędu – tak się nie da.
Spis treści
Dlaczego pisanie w języku niemieckim (i nie tylko) jest ważne?
Uczysz się nadawać strukturę swoim myślom
W przeciwieństwie do języka mówionego, masz czas, żeby wszystko sobie przemyśleć i zgrabnie ująć w całość. Pomyśl sobie, jak lepsze będą Twoje wypowiedzi ustne, gdy pewne kwestie będziesz miał/a przemyślane wcześniej “na papierze”.
Uczysz się argumentować, wyrażać swoją opinię w języku niemieckim
Nasze wypowiedzi w języku obcym bardzo często są chaotyczne i niespójne ze względu na to, że sami nie wiemy, co chcemy powiedzieć, brakuje nam argumentów. Zadania pisemne są świetną okazją na zebranie argumentów za i przeciw oraz na zastanowienie się, jakie jest nasze stanowisko w danym temacie. Temu właśnie służy komunikacja – wymianie opinii, argumentowaniu swoich myśli oraz umiejętności odnoszenia się do wypowiedzi innych osób. Poprzez regularne pisanie rozwijamy umiejętność konstrukcji logicznych zdań. Zyskujemy większą swobodę w wyrażaniu swoich myśli w sposób klarowny i przekonujący.
Ćwiczysz niemiecką gramatykę i słownictwo
Pisanie w języku obcym jest świetnym sposobem na konsolidację zdobytej wiedzy. Wymaga ono aktywnego poszukiwania słów (oraz daje możliwość eksperymentowania z nowymi), reguł gramatycznych, wyrażeń (np. idiomatycznych). To, z kolei, wzmacnia połączenia neuronowe i przyczynia się do utrwalenia wiedzy w pamięci długoterminowej.
Dostrzegasz więcej
Tworząc teksty pisemne, dostrzegasz specyfikę języka, której w mowie prawdopodobnie nie zauważysz. Niuanse, zależności między językiem obcym, a polskim – wszystko to, będzie lepiej widoczne na papierze.
Satysfakcja
Rzut oka na swoje wcześniejsze teksty jest naocznym dowodem tego, jak bardzo nasze umiejętności się poprawiły, a to dodaje skrzydeł. Każdy napisany tekst jest osiągnięciem, które dodaje nam pewności siebie i motywacji do dalszej nauki.
Dlaczego nie lubimy pisać?
Prawdopodobnie dlatego, że tkwi w nas przekonanie, że pisanie jest stratą czasu i nie przybliża nas do naszego celu. Nie dostrzegamy wszystkich tych zalet, o których pisałam powyżej.
Innym możliwym powodem jest to, że bardzo często nie potrafimy pisać takich wypowiedzi nawet … w języku polskim. Nie potrafimy stworzyć spójnego tekstu, bo nie opanowaliśmy tej umiejętności w szkole. Stosujemy skróty myślowe, zrozumiałe tylko nam samym, skaczemy od zdania do zdania, tracimy wątek lub skaczemy między wątkami bez używania np. spójników, nadających zdaniu logikę.
Moją ostatnią teorią na temat niechęci do pisania jest to, że nie wiemy, co mamy napisać (i nie wiedzielibyśmy tego nawet w języku polskim). Jakie jest na to lekarstwo? Warto jak najwięcej czytać na różne tematy, by wyrobić sobie opinię w różnych dziedzinach, również tych, które mniej nas na co dzień interesują.
Jak więc nauczyć się pisać?
☑ zadbaj o wiedzę ogólną. Bardzo często ciężko zabrać nam się za pisanie, ponieważ nie wiemy, co napisać. Staraj się jak najwięcej czytać na różne tematy. Możesz też przed stworzeniem wypowiedzi pisemnej poszukać artykułu na temat, o którym będziesz pisać i go przeczytać. Będziesz miał/a bazę pod postacią argumentów i słownictwa tematycznego.
☑ korzystaj z zasad gramatycznych, które znasz, nie sięgaj po te, których jeszcze nie opanowałeś
☑ pisz od razu w języku docelowym – nie tłumacz z języka polskiego!
Ten punkt jest związany z tym, co napisałam wyżej. Tworząc tekst po polsku piszesz go jako natywny użytkownik języka, jest on więc z marszu na wyższym poziomie zaawansowania, niż poziom języka obcego, na którym w danym momencie się znajdujesz. Z językiem obcym znajdujesz się na etapie nauki, co oznacza, że nie masz jeszcze do dyspozycji kompletnego wachlarza wszystkich zagadnień gramatycznych. Tłumaczenie nie jest więc dobrym krokiem.
☑ nie używaj zdań – tasiemców. Zdań pięciokrotnie złożonych ciężko się czyta, nawet w języku ojczystym.
☑ zadbaj o strukturę Twojego tekstu – czy ma on wstęp, rozwinięcie i zakończenie?
To warto robić!
Świetnym ćwiczeniem na pisanie jest pisanie streszczeń. Może to być podsumowanie np. artykułu, który przeczytałaś/eś lub podcastu, który przesłuchałaś/eś. To świetna okazja do wzmocnienia w pamięci słów i konstrukcji tam użytych. Naprawdę, to taka prosta metoda, a tak efektywna, że smutno mi za każdym razem, gdy ktoś mimo jej znajomości, nie korzysta.
Pisanie ma mnóstwo korzyści i powinno stanowić integralną część nauki języka niemieckiego. Nie robiąc tego, robisz sobie pod górkę. Pamiętaj, nauka jest w Twoich rękach ? Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami i opinią dotyczącą zadań pisemnych w nauce języka niemieckiego. Lubisz pisać? Jakie strategie stosujesz? Jeśli nie lubisz zadań pisemnych, dlaczego? Czekam na Twój komentarz!
Podobał Ci się wpis? Nie przegap kolejnych! Bądź na bieżąco, śledząc mnie na Facebooku i Instagramie! Zachęcam również do pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Dziękuję!
Angelika