Jak nauczyć się niemieckiej wymowy?
Tak się ostatnio ciekawie składa, że do wpisów inspirują mnie moi Uczniowie. Nie inaczej jest i tym razem. 🙂 Chciałabym poruszyć dziś kwestię wymowy i akcentu, ponieważ temat ten regularnie „wypływa” na moich zajęciach i jest dyskutowany z taką żarliwością, że Uczniowie mogliby przegadać całe zajęcia wymieniając się opiniami.
Zacznę od sytuacji, która przytrafiła mi się już dobre parę lat temu. Miałam wtedy zajęcia z panią w średnim wieku, która języka niemieckiego uczyła się już wcześniej na różnego rodzaju kursach w szkołach językowych oraz podczas zajęć indywidualnych. Była to bardzo ambitna, systematyczna, dociekliwa osoba, która bardzo wiele czasu poświęcała na naukę języka niemieckiego. Znała prawie każde słowo, które miała zapisane w zeszycie, potrafiła sama zbudować wcale nieproste zdania.
Problem pojawiał się, gdy to ja zadawałam pytania. Zdarzało się, że nawet te zupełnie proste powtarzałam kilka razy, lecz niestety nie byłam rozumiana. Szydło wyszło z worka jeszcze na pierwszych zajęciach, kiedy to niezrozumiane przez nią pytanie postanowiłam zapisać na kartce. Kursantka przeczytała swoją wersję zdania i … wszystko stało się jasne. Problemem mojej klientki było czytanie niemieckich wyrazów „po polsku”, z dokładnością co do litery. Tym sposobem „er” czytane było dokładnie jak „er” w naszym polskim wyrazie „rower”, „ihr” jak „ir”, „Vater”, jak „fater”, „gehen” jak „gejen”, wollen, jak „wolen”. Mimo iż kursantka znała znaczenie poszczególnych słów, nie potrafiła ich rozpoznać w zdaniu, ponieważ nie wiedziała, że wymawia się je inaczej, niż się nauczyła. Pamiętam, że poprosiła mnie wtedy o to, by mówić do niej tak, jak zawsze do niej mówiono, czyli … niepoprawnie. 🙂
Spis treści
Dlaczego wymowa jest ważna?
Wspominam tą sytuację, by podkreślić niezmiernie istotne znaczenie prawidłowej wymowy w nauce języka już od pierwszego dnia nauki. To, jak zaczniesz w dużej mierze będzie determinować jakość Twojego języka w przyszłości. Jeśli uczysz się z nauczycielem, zadbaj o to, by była to osoba, która bardzo dobrze opanowała dźwięczność języka: wymowę, intonację, akcent. Taka osoba, przynajmniej na początku nauki, jest Twoim jedynym wzorem. Nie wspomnę już o tym, jak ogromne korzyści z świadomego fonetycznie nauczyciela mają dzieci, których organy wymowy są jeszcze plastyczne i mają świetne warunki do perfekcyjnego opanowania systemu fonologicznego, między innymi dlatego, że rozróżniają różne długości fal dźwiękowych.
Jak się uczyć niemieckiej wymowy?
Niestety istnieją osoby, które wychodzą z założenia, że na początku nie warto zawracać uczniom głowy prawidłową wymową, argumentując to faktem, iż nauczą się jej w późniejszym etapie nauki, przy okazji, co jednak zazwyczaj nie nadchodzi nigdy. Jeśli nie masz nauczyciela i uczysz się sam/-a, zasady wymowy znajdziesz w tym wpisie, natomiast w Internecie dostępnych jest mnóstwo filmików, które pomagają ćwiczyć wymowę, by była możliwie zbliżona do natywnej. Naprawdę warto słuchać i powtarzać. Poniżej kilka filmików, które uważam za szczególnie godne uwagi. Ćwiczymy?:)
#1# Wymowa ö oraz ü
#2# Wymowa -e oraz -er
#3# Wymowa „ch”
#4# Redukcja „e” na końcu czasownika
#4# Wyrazy z języka francuskiego w języku niemieckim
Podsumowując chciałabym podkreślić, że nie uważam, że nie mając akcentu jesteśmy do bani. Absolutnie nie. Jestem zdania, że należy robić wszystko, by kształcić w sobie pewne umiejętności, a nie czekać, aż spadną kiedyś z nieba. Komunikacja, sprawne formułowanie myśli to umiejętności nadrzędne, stąd uważam że najważniejsza jest umiejętność swobodnego formułowania myśli, czyli szeroki zasób słownictwa, znajomość zasad gramatyki oraz poprawna wymowa, które sprawiają, że nasz przekaz jest jasny i czytelny. My Polacy i tak mamy łatwiej pod tym względem w porównaniu np. z Włochami czy Hiszpanami, którzy w swoich językach nie wymawiają pewnych liter i przenoszą te zasady na języki sobie obce. Mimo wszystko zawsze lepiej wymówić więcej, niż mniej. Słuchajmy, powtarzajmy, bądźmy uważni, zwracajmy uwagę na melodię języka, dążmy do tego, by ta w nas zagrała.
Jakie doświadczenia z wymową i akcentem macie Wy, drodzy Czytelnicy? Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach! 🙂
Podobał Ci się wpis? Nie przegap kolejnych! Bądź na bieżąco, śledząc mnie na Facebooku! Zachęcam również do pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Dziękuję!
Angelika