Quizlet – program do nauki słówek metodą fiszek
Słyszeliście już kiedyś o nauce słówek metodą fiszek? Jestem pewna, że metoda ta już kiedyś obiła Wam się o uszy. Czy wiecie jednak, jak korzystać z niej w sposób najbardziej efektywny?
Spis treści
Czym są fiszki?
Dla osób, które pierwszy raz spotykają się z tym terminem, krótkie wprowadzenie do tematu tego wpisu. Fiszka to dwustronna karteczka, która na jednej stronie zawiera słówko w języku obcym, a na drugiej jego tłumaczenie. To przykład najprostszej fiszki. Mogą być fiszki bardziej „wypasione”, czyli np. zawierające dodatkowo zdanie z użyciem danego słowa, bądź jeśli to czasownik, jego formy przeszłe.
Fiszki można zrobić ręcznie, samemu, ale można również kupić gotowe zestawy na wybranym przez nas poziomie, choć trzeba się liczyć z tym, że w tej opcji nie mamy wpływu na wybór słówek, których się uczymy. Z kolei jeśli nie mamy ochoty wycinać karteczek i wpisywać na nie słów ręcznie długopisem, możemy skorzystać z super programu do nauki i tworzenia fiszek.
Jak tworzyć fiszki w programie Quizlet?
Quizlet to program do tworzenia fiszek online. Po zarejestrowaniu się na stronie, klikamy u góry ikonkę „create”, nadajemy tytuł zestawowi słówek, który będziemy tworzyć (np. Obst –owoce) i wpisujemy kolejno słówka w wyznaczone pola. Gdy już skończyliśmy klikamy na dole ikonkę „create” i w ten sposób utworzyliśmy zestaw. Możemy go teraz wydrukować klikając w ikonkę wielokropka, a następnie klikając „print”. Pojawią Wam się różne opcje wydruku, np.: w formie tabeli, słowniczka, lub właśnie fiszek (mniejszych lub większych). Pamiętajcie, by kliknąć „double–sided printing”, by nie musieć sklejać dwóch osobnych kartek. 🙂
Jak się uczyć za pomocą fiszek?
Dobrze! Załóżmy, że mamy gotowy zestaw 30 fiszek. Jak się z nich uczyć? Zasada jest prosta. Odwracamy fiszki polskim tłumaczeniem do góry i odpytujemy się ze znajomości wyrazów. Patrzymy na słowo, mówimy jak ono brzmi w języku obcym, odwracamy fiszkę i jeśli nasza odpowiedź była prawidłowa odkładamy ją na stosik prawidłowych fiszek. Jeśli odpowiedź była błędna, lub zastanawialiśmy się nad nią bardzo długo, fiszka ląduje na drugim stosiku fiszek – do ponownej powtórki. Tak postępujemy ze wszystkimi fiszkami, pamiętając o tym, by być uczciwym w stosunku do samego siebie i nie zaliczać sobie odpowiedzi, w których pojawił się nawet najmniejszy błąd.
Załóżmy, że po przerobieniu wszystkich fiszek mamy 10 słów poprawnych oraz 20 błędnych.
Poprawne odkładamy na bok i koncentrujemy się na błędnych karteczkach. Ponownie odpytujemy się ze słówek, których nie znaliśmy. Te, które w międzyczasie zapamiętaliśmy znów odkładamy na stosik poprawny, a te, których nadal nie pamiętamy na drugi, błędny. W ten sposób postępujemy tak długo, aż każda fiszka nie znajdzie się na stosiku słówek, które znamy. To koniec powtórki na jeden dzień. Kolejnego dnia bierzemy ponownie wszystkie fiszki i kolejny raz odpytujemy się z nich tworząc stosik poprawny i błędny. Zapewniam Was, że druga próba będzie już lepsza i fiszek zapamiętanych po dniu poprzednim będzie o wiele więcej. Zestaw danych fiszek powtarzamy przez kolejne dwa tygodnie, by dostały się one do pamięci długotrwałej. Jeśli po tym czasie wszystkie fiszki będziecie znali, możecie przejść do następnego zestawu, pamiętając, by do starszych zestawów również co jakiś czas wracać.
Z programem Quizlet słówek możecie się również uczyć online, nie musicie ich drukować. Dostępne opcje nauki to:
- Opcja learn – dzięki której uczymy się słówek tak długo, aż zapamiętamy wszystkie. System sam będzie nas cały czas odpytywał ze słów, które nie znaliśmy, aż udzielimy poprawnych odpowiedzi.
- Opcja spell – zapisujemy w programie słowo, które wypowiada lektor.
- Opcja test – system samodzielnie generuje test tworząc różne zadania w ramach danego zestawu. Zadania mogą być typu: prawda/fałsz, napisz, połącz, mogą być to też ćwiczenia wielokrotnego wyboru. Po zakończonym teście aplikacja pokazuje nam podsumowanie oraz wynik procentowy.
- Opcja match– trzeba połączyć słowa z ich obcojęzycznymi odpowiednikami, tak, aż wszystkie znikną, a przy tym należy to zrobić możliwie szybko, bo to zabawa na czas! Można tym sposobem ustanawiać swoje własne rekordy.
- Opcja gravity– na ekranie pojawiają się spadające meteoryty, w których zapisane jest słowo. Należy szybko wpisać jego tłumaczenie w podane pole, zanim meteoryt spadnie. Jeśli słowo wpiszemy dobrze, otrzymujemy punkty, jeśli źle punkty są odejmowane. W przypadku błędnej odpowiedzi pojawia się również okienko ze słówkiem poprawnym, które należy przepisać.
Moim zdaniem fiszki to doskonały sposób na naukę słówek, o wiele bardziej efektywny niż tradycyjna nauka z zeszytu. Bardzo często patrząc na jakiś słówko w języku obcym wydaje nam się, że je znamy, a gdy widzimy jego polską wersję, nie potrafimy go jednak przetłumaczyć. Fiszki eliminują ten problem i jeśli wiemy, jak się z nich uczyć, na pewno pomogą nam przyswoić słówka. Metodę fiszek polecam wszystkim, a szczególnie wytrwale stosuję ją u Słuchaczy, którym nauka słówek przychodzi z ogromnym trudem. Z fiszkami widać ogromne postępy.
A co Wy sądzicie o tej metodzie? Stosujecie? Polecacie? A może stosujecie jakąś inną metodę zapamiętywania obcych wyrazów? Podzielcie się doświadczeniami! 🙂
Podobał Ci się wpis? Nie przegap kolejnych! Bądź na bieżąco, śledząc mnie na Facebooku! Zachęcam również do pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Dziękuję!
Angelika
Rafal
15 kwietnia 2024 @ 23:15
Przekroczylem ponad 200 slowek w zbiorze i zaczynam sie „zacinac”, szczegolnie ze codziennie sluchajac Deutsche Welle dodaje kilka kolejnych. Zanim dobrze zdolam opanowac te nowe, stare mi uciekaja. Poza tym zazwyczaj powtarzalem je z komorki przy sniadaniu, teraz zaczynam sie spozniac do pracy 🙂 – za duzo slowek na jedna sesje. Co z tym mozna zrobic?
Angelika Griner
25 kwietnia 2024 @ 22:33
Ja tworzę mniejsze zbiory, żeby unikać takich sytuacji. Mając mniej objętościowe zestawy możesz powtarzać je naprzemiennie 🙂