„Niemiecki od rana do wieczora” wydawnictwa Poltext – recenzja
Choć metody nauki języków obcych wciąż ewoluują i są doskonalone, choć pojawiają się nowe, bardzo kreatywne pomysły na urozmaicenie zajęć językowych, jeden element pozostaje niezmienny. Wielu uczniów w dalszym ciągu lubi mieć do dyspozycji podręcznik – bazę, którą po skończonych zajęciach mogą zabrać do domu.
Podręcznik daje Uczniowi poczucie bezpieczeństwa. Pewność, że może powrócić do wiedzy, którą nauczyciel przekazał mu na zajęciach. Przeciwnicy podręczników zarzucają im z kolei nudę oraz monotonię. Szczęśliwie, na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej kreatywnych i inspirujących pozycji, łamiących stereotyp podręcznika jako książki nieżyciowej, niepraktycznej oraz nużącej. Jedną z najnowszych propozycji wydawnictwa Poltext jest publikacja Niemiecki od rana do wieczora stworzona przez trójkę germanistów: Agnieszkę Drummer, Agnieszkę Sochal oraz Przemysława Wolskiego.
To, co wyróżnia tę książkę od innych publikacji do języka niemieckiego dostępnych na rynku to fakt, iż cały materiał oparty jest na dialogach. Na wstępie poznajemy rodzinę Kramerów: pochodzącą z Polski Anię, jej męża Thomasa, dzieci oraz znajomych z sąsiedztwa i środowiska zawodowego. Tej sympatycznej polsko – niemieckiej rodzinie towarzyszymy od poniedziałku do niedzieli, od rana do wieczora, poznając ich codzienne autentyczne życie i relacje. Każdy dzień składa się z 40 krótszych lub dłuższych dialogów, dotyczących wielu sfer życia: są tutaj rozmowy podczas śniadania, przed wyjściem z domu, na mieście, sąsiedzkie pogawędki. Nie są to jednak dialogi, jakie spotkamy w standardowych podręcznikach. Autorzy świadomie zrezygnowali z zagadnień oderwanych od rzeczywistości współczesnego człowieka. Za przykład takiego tematu może służyć ustna rezerwacja hotelu, która w dobie internetowych rezerwacji nie ma częstego zastosowania. W miejsce takich mniej praktycznych tematów, pojawiają się dialogi dostosowane do obecnej rzeczywistości.
Książka zawiera również wiele dialogów związanych z życiem zawodowym Ani – pielęgniarki oraz Thomasa – robotnika budowlanego. Dialogi te będą bardzo pożyteczne dla osób wyjeżdżających do Niemiec do pracy w tych zawodach.
Jako fance autentycznego języka, podoba mi się wdrożenie do dialogów spontanicznych reakcji, często z wykorzystaniem partykuł wzmacniających. Są to środki bardzo chętnie używanych przez osoby z niemieckojęzycznego obszaru językowego. Dialogi w wielu standardowych podręcznikach często są sztywne i przypominają rozmowę dwóch robotów. W propozycji Poltextu dialogi są naturalne, a dodatkowo do każdego z nich znajdziemy zadanie, ćwiczące słownictwo lub struktury gramatyczne, które zostały użyte w rozmówce.
Gdzieniegdzie pojawiają się między dialogami ciekawostki na temat Niemiec, Niemców oraz ich przyzwyczajeń i upodobań, np.: dotyczących żywienia, spędzania wolnego czasu lub zdrobnień kierowanych w stronę ukochanej osoby. 🙂
Tworząc podręcznik Niemiecki od rana do wieczora autorzy postawili na materiał, który ma „nauczyć Cię dogadać się po niemiecku”, ponieważ „nie każdy ma czas i ochotę wkuwać reguły gramatyczne i nużące listy słówek”. Zgadzam się z tym, że ludzie mają coraz mniej czasu na naukę, więc długie listy słówek często nie sprawdzają się w nauce, gdyż zwyczajnie nie mamy czasu do nich usiąść. Wierzę również, że nie każdy lubi gramatykę. Choć ja uwielbiam gramatykę i teoria nigdy mnie nie nudziła, staram się przekazywać ją uczniom w sposób możliwie ciekawy i interaktywny. Wypełnianie ćwiczeń na kartach pracy zadaję głównie jako zadanie domowe. Na zajęciach ćwiczymy twórczo. 🙂 Mimo wszystko, uważam, że warto znać zasady, bo nie znając ich, nigdy nie będziemy pewni tego, czy tworzone przez nas zdanie jest poprawne. Warto jest mieć do czego się odnieść w razie wątpliwości, więc osobiście nie uznaję nauki języka bez znajomości zasad gramatycznych. Oczywiście, można czytać dialog i porównując różne zdania i występujące w nich osoby i formy czasowników, dojść do reguły, jednak zabiera to o wiele więcej czasu. Pamiętajmy też, że nie każdy jest na tyle uważny i biegły językowo, by tą regułę dostrzec. Niemniej jednak rozumiem również, że każdy uczy się inaczej.
Autorzy oceniają podręcznik na poziom A1-A2. Uważam, że to trafna klasyfikacja. Znajomość podstaw języka niemieckiego pozwoli w pełni skorzystać z wartości merytorycznej podręcznika.
W podręczniku znajdziemy kod dostępu do nagrań mp3 wybranych tekstów, dzięki któremu możemy uczyć się również podczas jazdy samochodem czy podczas gotowania obiadu. Wiecie, że jestem zwolenniczką praktycznego wykorzystywania czasu (nawet poświęciłam temu osobny wpis 😃)
Na końcu książki znajduje się klucz odpowiedzi do ćwiczeń oraz obszerny słowniczek słów i wyrażeń, które wystąpiły w podręczniku.
Podsumowując, jest to świetna pozycja dla osób początkujących, które chcą usystematyzować posiadaną już wiedzę i zastosować ją w praktyce. Czytając pierwsze autentyczne dialogi poznajemy nowe słowa i utrwalamy konstrukcje gramatyczne. Niewątpliwą zaletą książki jest jej forma. Jest to pierwsza książka na rynku, która w całości bazuje na dialogach. Fabuła umiejętnie spoiła całość i sprawiła, że z zainteresowaniem śledziłam kolejne dni tygodnia rodziny Kramerów. Myślę, że osoby, które nie mają motywacji do nauki języka niemieckiego, a chciałyby/muszą się go nauczyć, powinny zapoznać się z tą propozycją, ponieważ w naturalny sposób zaciekawia i „zmusza” do sięgnięcia po nią ponownie, dzięki czemu efekty nauki są szybko widoczne. Ja natomiast cieszę się, że na rynku pojawiają się tak kreatywne publikacje przeznaczone do nauki języka niemieckiego.
Zapraszam Was na fan page na Facebooku, na którym organizuję 📣konkurs📣. Do wygrania dwa egzemplarze podręcznika Niemiecki od rana do wieczora. Jeśli znacie kogoś, kto mógłby być zainteresowany wzięciem udziału w konkursie, będę wdzięczna za podrzucenie mu linka. 🙂
Ze egzemplarz do recenzji oraz nagrody do organizowanego konkursu serdecznie dziękuję